Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia bezpieczeństwa publicznego 1400-ABP12BHP-SD
Wykład (WYK) Semestr letni 2018/19

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Rygory zaliczenia zajęć: egzamin
Literatura uzupelniająca: 1. Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, red. K. Nawrocki, D. Wicenty, Gdańsk 2018.
2. Misiuk A., Historia policji w Polsce: od X wieku do współczesności, Warszawa 2008.
3. Piątkowska M., Życie przestępcze w przedwojennej Polsce, Warszawa 2012.
4. Służby wywiadowcze jako element polskiej polityki bezpieczeństwa. Historia i współczesność, red. M. Górka, Toruń 2016.

Metody dydaktyczne - inne: e-learning
Literatura:

1. Horoszowski P., Od zbrodni do kary, Warszawa 1963.

2. Milewski S., W świecie występku i zbrodni. Z dziejów przestępczości i jej zwalczania, Warszawa 1996.

3. Zwalczanie piractwa, terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Aspekty historyczne, prawne i praktyczne, red. A. Aksamitowski, M. Cupryjak, Szczecin 2015.

Efekty uczenia się:

W09: Zna w sposób pogłębiony narzędzia wyszukiwawcze w zakresie poszukiwania historii nauk prawnych i administracyjnych oraz dyscyplin z nimi powiązanych w zakresie.

W11: Ma poszerzoną wiedzę o historii ustroju państwa oraz Unii Europejskiej oraz historycznych uwarunkowaniach obecnego kształtu państwa demokratycznego.

U05: Potrafi sprawnie stosować terminologię z historii nauk prawnych i administracyjnych.

U06: Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu nauk prawnych i administracyjnych i powiązanych z nimi dyscyplin w celu analizowania i rozwiązywania na poszerzonym poziomie problemów prawnych, społecznych oraz z zakresu ekonomii i zarządzania w ujęciu historycznym.

K02: Ma głęboką świadomość znaczenia informacji publicznej oraz rzetelnej informacji w mediach masowych.

K_K04: Profesjonalnie organizuje własną pracę i krytycznie ocenia jej wyniki, potrafi działać samodzielnie jak również docenić potrzebę współdziałania w zespole.

Metody i kryteria oceniania:

Kolokwium

Kryteria ocen (w %):

(100 – 95) – 5,0

(95 – 90) – 4,5

(90 – 80) – 4,0

(80 – 65) – 3,5

(65 – 50) – 3,0

Zakres tematów:

1. Przestępczość w świecie antycznym, w szczególności kodeks Hammurabiego, antyczni piraci, przestępczość dnia codziennego, obywatele a niewolnicy.

2. Epoka średniowiecza, w tym normy religijne regulujące życie człowieka, oszustwa miar i wag, aparat kontroli i działania prewencyjne przeciw przestępcom.

3. W świecie przestępczości XV – XVIII wieku, w tym recydywa przestępczości kryminalnej w XV – XVII wieku, przestępczość gospodarcza, aparat kontroli i prewencja, zajazdy szlacheckie – obyczaj czy łamanie prawa.

4. Świat w XIX wieku, w tym położenie ekonomiczne ludności w XIX wieku, migracje ludności a przestępczość, przestępczość w USA i sposoby jej zwalczania, kształtowanie się nowoczesnego aparatu kontroli i prewencji, Scotland Yard, przestępczość we Francji i Niemczech, Kuba Rozpruwacz seryjny morderca z Wielkiej Brytanii, oszustwa gospodarcze, geneza mafii we Włoszech.

5. Okres międzywojenny, w szczególności polski wkład do międzynarodowej debaty kryminologicznej, przestępczość zorganizowania w USA i we Włoszech, prohibicja w USA: Al. Capone i George Moran, siatki przemytnicze, przestępczość w życiu codziennym.

6. Przestępczość w Polsce Ludowej: słynne śledztwa Polski Ludowej, przestępczość gospodarcza, przemyt – norma czy łamanie prawa, polskie filmy fabularne a wątki kryminalne, przestępczość w USA i innych krajach obu Ameryk, włoska mafia, przestępczość w Europie Zachodniej, europejski system zwalczania przestępczości międzynarodowej, słynne śledztwa.

7. Świat po 1989 roku, w tym mafia w Polsce - geneza zjawiska i jego zwalczanie, przestępczość gospodarcza, prewencja międzynarodowa w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

8. Reakcja władzy w różnych okresach na czyny przestępcze, w tym powstawanie i rozwój instytucji rozpoznających i zwalczających przestępczość oraz więzień i innych miejsc odbywania kar za przestępstwa.

9. Zmiany prawa, w szczególności prawa karnego, odnośnie do traktowania przestępców – od rygoryzmu do humanitaryzmu.

10. Charakterystyka najważniejszych aktów prawnych dotyczących przestępczości, w szczególności kodeksy starożytne, źródła prawa średniowieczne, Constitutio Criminalis Carolina, ustawodawstwa państw zaborczych, kodeks Makarewicza.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 co drugi wtorek (nieparzyste), 11:00 - 12:30, sala 132
Agnieszka Kilińska-Pękacz 22/22 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Pawilon
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
J.K. Chodkiewicza 30
85-064 Bydgoszcz
tel: +48 52 32 66 429 https://ukw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)