Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Część II. Diagnozowanie warunków i efektów rozwoju dziecka do 6 roku życia 1100-POP23DWE-SP
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2021/22

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Rygory zaliczenia zajęć: zaliczenie na ocenę
Literatura uzupelniająca: Tanajewska A., Naprawa R., Kołodziejska D. (2014). Diagnoza rozwoju dziecka przedszkolnego przed rozpoczęciem nauki w szkole. Karty pracy. Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, s. 3-18.
Aranżacja przestrzeni w przedszkolu https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwishbDctrHzAhWu-yoKHdoGDgYQFnoECAIQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.poznan.pl%2Fmim%2Fpublic%2Foswiata%2Fattachments.att%3Fco%3Dshow%26instance%3D1014%26parent%3D141285%26lang%3Dpl%26id%3D310383&usg=AOvVaw3jqDGvOFBYRguqsqV-qUFF

Metody dydaktyczne: wykład konwersatoryjny
Metody dydaktyczne - inne: Opracowanie postępowania diagnostycznego (diagnozy warunków i efektów rozwoju) w przykładowym opisie sytuacji dziecka od 0 do 3 roku życia oraz dziecka w wieku przedszkolnym.
Literatura:

Jarosz E. (2003). Diagnoza psychopedagogiczna – wskazania i możliwości. W: Problemy poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego, nr 1, s. 19-34.

Jarosz E. (2006). Rozpoznawanie sytuacji psychospołecznej dziecka w rodzinie – założenia zintegrowanego modelu diagnozy. W: M. Deptuła (red.) Diagnostyka i profilaktyka w teorii i praktyce pedagogicznej. Bydgoszcz: Wydawnictwo UKW, s. 72-84.

Kawula S., Janke A., Brągiel J. (2005). Pedagogika rodziny. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.

Kielin J. (2016). Profil osiągnięć ucznia. Przewodnik dla terapeutów i nauczycieli. Gdańsk: GWP, 1-80.

Marynowicz-Hetka E. (1987) .Dziecko w rodzinie problemowej. Pomoc w rozwoju.

Poćwiardowska B. (2013). Wspomaganie rozwoju kompetencji wychowawczych rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Bydgoszcz: Wydawnictwo UKW, s. 53-83.

Poćwiardowska B. (2021). The preventive dimension of executive function in preschool children, Przedgląd Pedagogiczny, złożony do druku.

Efekty uczenia się:

W_01 - student/ka zna i rozumie wybrane zagadnienia z zakresu wiedzy szczegółowej niezbędnej do realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych i z zakresu profilaktyki uzależnień w odniesieniu do dzieci od 0 do 6 roku życia oraz jej zastosowania praktyczne w działalności zawodowej pedagoga – profilaktyka [K_W02]

W_02 - student/ka posiada wiedzę na temat głównych środowisk wychowawczych naturalnych i instytucjonalnych, ich specyfiki i procesów w nich zachodzących, w tym procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego, a także ich prawidłowości i zakłóceń [K_W07]

W_03 - student/ka posiada wiedzę na temat projektowania i prowadzenia badań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej uwzględniającą zróżnicowane potrzeby i warunki życia dzieci od 0 do 6 r.ż. dzieci pochodzących z rodzin o niskim statusie socjoekonomicznym, dzieci z trudnościami w zakresie funkcjonowania w żłobku, przedszkolu i innych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych [K_W10]

U_01 – student/ka umie diagnozować potrzeby, możliwości, zdolności każdego dziecka od 0 do 6 roku życia [K_U03]

U_02 – student/ka potrafi (uwzględniając zróżnicowane możliwości i potrzeby dziecka od 0 do 6 roku życia oraz zmiany zachodzące w świecie i w wiedzy naukowej) zindywidualizować sposoby udzielania informacji zwrotnej na podstawie przeprowadzonej diagnozy [K_U04]

K_01 – student/ka potrafi korzystać w swojej pracy z technik informatycznych, przygotować arkusze obserwacyjne, kwestionariusze wywiadu i ankiety; pozyskiwać, gromadzić i przetwarzać informacje i jest gotowy/a do doskonalenia umiejętności wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej w realizacji zadań zawodowych, np. w diagnozie warunków i efektów rozwoju dzieci do 6 roku życia [K_K13]

Metody i kryteria oceniania:

Opracowanie, w obecności osoby prowadzącej wykłady w ciągu 1h, postępowania diagnostycznego (diagnozy warunków i efektów rozwoju) w przykładowym opisie sytuacji dziecka od 0 do 6 roku życia.

W przypadku konieczności wykonania pracy on-line - test wiedzy z wiedzy prezentowanej na wykładzie (pytania zamknięte i otwarte).

Zakres tematów:

1. Warunki sprzyjające rozwojowi dzieci do 6 roku życia. – przykłady klasycznej diagnozy sytuacji rodziny E. Marynowicz-Hetki, S. Kawuli, zintegrowany model diagnozy sytuacji dziecka w rodzinie E. Jarosz;

2. Zadania i osiągnięcia rozwojowe dzieci do 6 roku życia.

3, Sposoby diagnozowania warunków rozwoju dzieci od 0 do 3 roku życia i wieku przedszkolnym - diagnoza warunków przestrzennych, materialnych, psychospołecznych żłobka i przedszkola – arkusz ECRS.

4. Diagnoza efektów rozwoju dzieci na przykładzie dobrych praktyk - diagnozy funkcji wykonawczych dzieci od 3 do 6 roku życia, skale do oceny rozwoju dzieci od 0 do 5 roku życia, siatki centylowe, badania koncentracji uwagi dzieci w wieku przedszkolnym, kwestionariusz do badania kompetencji wychowawczych rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.

5. Projektowanie postępowania diagnostycznego do oceny tworzonych małym dzieciom warunków rozwoju psychospołecznego w różnych środowiskach oraz efektów rozwoju - na przykładzie opisów sytuacji dziecka w rodzinie i w placówce.

6. Zasady etyczne obowiązujące w poznawaniu środowiska życia małych dzieci.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy wtorek, 18:00 - 19:30, (sala nieznana)
Blanka Poćwiardowska 17/23 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
J.K. Chodkiewicza 30
85-064 Bydgoszcz
tel: +48 52 32 66 429 https://ukw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)